ARS SACRA
14-22 September 2024 „The fruit of that righteousness will be peace” (Is 32,17)
Ars Sacra Festival  •  film festival  •  contact huen

Kiállításmegnyitó a Zsámbéki Premontrei KSZJ Iskolaközpontban

Ars Sacra Festival | 2019 | #exhibition
20 September 2019 | 4:00 pm
Zsámbéki Premontrei KSZJ Iskolaközpont
2072 Zsámbék, Zichy tér 3. | map
Gyermekalkotások a Zichy kastélyban; kiállítás az iskola diákjainak munkáiból.
AAP (Ars Ante Portas) keretén belül kiállítás Szecsődi Leó: Mesék 10 órakor című könyvének illusztrációiból. Az illusztrátor: Paulovkin Boglárka.
A tárlatok október 4-ig látogathatók hétköznap 8:00-17:00-ig.
CONTACT
Holnapy Dénes Márton
(30) 475 5754
holnapymartongmail.com
www.kszj.hu
Vesperás a Premontrei romoknál
22 September 2019
Oroszlány-Majk
#spiritual
Gyömrői Református Templom
14 September 2019
Gyömrő
Day of Open Churches
Gödöllői egyházi kórusok koncertje
22 September 2019
Gödöllő
#music
Művészetek Háza - egykori Zsinagóga
14 September 2019
Albertirsa
Day of Open Churches
Váci templomok séta
14 September 2019
Vác
Day of Open Churches
Egyházzenei áhítat
22 September 2019
Vác
#music

BESZÁMOLÓ

Kungl György Igazgató Úr megnyitó beszéde:
A szakrális művészetek hetének idei mottója Legyetek mindnyájan egy (Jn 17,21).
Bibliai idézet János evangéliumából. Vajon mit jelenthet? Mit mond nekünk az idézet? Hogy kell értelmeznünk? Az egy hitet valló, egy célért küzdő emberek közösségét. Egy gondolati, egy szellemi közösségben lehetünk mindnyájan egy.
Hogyan fejezhetjük ki együvé tartozásunkat? Például megfoghatjuk egymás kezét, átölelhetjük egymást…Vagy egyforma ruhát hordunk, vagy egyen sapkát, nyakkendőt esetleg jelvényt. Vagy együtt énekelünk egy mindenki által ismert dalt, pl. Ut Queant laxis, vagy együtt mondunk el egy imádságot, vagy együtt táncolunk egy körtáncot. Ezek formális, külsődleges jegyek (ruha), vagy verbális/szóbeli (ének, ima) kifejeződései az egységnek. No, de hogyan lehet ezt a gondolatot vizualizálni, láthatóvá tenni?
A forma, a megjelenítés a vég, a befejezés, a gondolat, az eszme a kezdet.
„Csak térden állhat a szó a gondolat előtt” mondja egy régi sláger szövege. És ha a szó csak térden állhat, akkor mit csinálhat a rajz a festmény a szobor a gondolat előtt. Ha érzéseinket, hangulatainkat, gondolatainkat el lehetne mondani szóval, dallal, mozgással, akkor nem lenne szükség képzőművészetre, vagy, ahogy ma mondjuk vizuális művészetekre. De gyakran egy rajz, egy festmény, egy szobor többet mond száz szónál, ezer hangnál.
Hát most erre látnak/láttok kísérleteket, ki hogyan tudja megragadni, kifejezni a benne megfogalmazódott gondolatot. Nagy ebben az alkotó gyermek szerepe, de nagy/meghatározó szerep jut a felkészítő tanárnak is. A tanár dolga, hogy a gondolatot, tartalmat értelmezze.
A Legyetek mindnyájan egy mottót, segítsen közel vinni a gyerekekhez. És ha ez sikerült, ez még csak az első lépés, ezután jön a neheze: milyen anyagot, milyen eszközt adjunk a gyerekek kezébe. És ha végre elkészülnek a művek jön egy újabb nehézség, a kiállítás megrendezése. Hogyan lehet az ötféle tanári értelmezést és az ebből eredő számtalan egyéni megközelítést, a nagyon különböző műveket úgy egymás mellé tenni, hogy azok ne oltsák ki egymás hatását, hanem inkább hagyják egymást érvényesülni, sőt, ha lehet, erősítsék egymást. Íme, ez a kiállítás egy kísérlet erre.
Legyetek mindnyájan egy, ez a kiállítás témája. A kiállított művek a kiállító teremben válnak eggyé, ezért nincsenek feliratok a művek alatt, sőt az is előfordul, hogy két különböző gyerek művéből tevődik össze az-az egy/ség, amit kiállítottunk.
Legyen bennünk, bennetek törekvés arra, hogy legyünk mindnyájan egy.
Próbáljuk most ezt az egységet úgy is átélni, hogy megfogjuk egymás kezét és elénekeljük együtt a Szent János himnuszt, majd járunk együtt egy körtáncot, azután megnézzük együtt a kiállítást.
More pictures
_DSC0022

 
Ars Sacra FoundationOnline program registration