ARS SACRA
2024. szeptember 14-22. „Az igazság békét teremt” (Iz 32,17)
Ars Sacra Fesztivál  •  séták  •  hírek  •  média  •  vers  •  kapcsolat huen

A hét főbűn - Kiállítás a Mámai Művésztelep alkotóinak műveiből

Ars Sacra Fesztivál | 2015 | #kiállítás
2015. szeptember 18-27. | 7:00-23:00 óra
Kelet Kávézó és Galéria
1115 Budapest, Bartók Béla út 29. | térkép
Kiállításmegnyitó: 2015. szeptember 15-én 19 órakor.
A kiállítást megnyitja Sipos Tünde művészettörténész.
Kiállító művészek: Fábián Erika, Filep Sándor, Herbert Aniko, Kárpáthegyi István, Kovács Tamás Vilmos, Lengl Orsolya, Marton Ákos Barnabás, Tóth Judit
Megtekinthető szeptember 30-ig.
A kiállítás a Fél 8 Csoport közreműködésével jött létre.
KAPCSOLAT
mamaimuvesztelepgmail.com
https://www.facebook.com/mamaimuv
További képek
Hieronymus Bosch: A hét főbűn
A Hét fő bűn és a Hét fő erény
2015. szeptember 22.
Budapest, 12. kerület
#kiállítás
7 Fő Bűn
2015. szeptember 26.
Budapest, 9. kerület
#tánc
A hét főbűn - a Typotex Kiadó könyvsorozatának bemutatója
2015. szeptember 24.
Budapest, 11. kerület
#irodalom
Mátrai Erik kiállítása a Karinthy Szalonban
2015. szeptember 18.
Budapest, 11. kerület
#kiállítás
Tizenkét ének a Megváltóról
2015. szeptember 20.
Budapest, 11. kerület
#zene
Ruzsa György művészettörténész professzor tárlatvezetése a Fémikonmúzeumban
2015. szeptember 26.
Budapest, 11. kerület
#tárlatvezetés

BESZÁMOLÓ

Kedves vendégeink és kedves művészeink!
Sok szeretettel köszöntök mindenkit az idén 5 éves Mámai Művésztelep kiállításán, melynek tematikája ebben az évben a hét főbűn. Nagyon sok mindenről lehet beszélni ezen az alkalmon, ugyanis ez a kiállítástéma számos apropót vetett fel.
Először is néhány szóban bemutatnám magunkat, a Mámai Művésztelepet. Az alkotótábor egy baráti kezdeményezésből indult el, melyet nyaranta egy-egy hét erejéig Balatonfűzfő családias környezetében rendezünk meg. Az elnevezés a balatoni település őséről, az egykori Mámáról kapta nevét, mely kápolnaromja a művészteleppel szemben ma is állja az idő vasfogát. Misztikus hangulatot teremt.
A mai tárlathoz számos további misztikus dolgok is kapcsolódik. Vegyük sorra ezeket: kezdjük mindjárt a hetes számmal. A mágikus hét nem más, mint a dinamikus három és a statikus négy összege, Isten számaként pedig a szakrális hármas és a földi négyes együttes értéke. A hetessel jelképezik a világmindenség struktúráját, az idő ciklikus törvényét, a hét napjait, az ünnepek időtartamát, a színkép árnyalatait, a tér vegytanát, a hangsor hét hangját. Számunkra aktuális, hogy hét szabad művészet van de még hosszasan sorolhatnánk ezeket a vonatkozásokat.
A hetes számot a legtöbb művészeti műfajban feldolgozták már, gondoljunk József Attila A hetedik című versére, a népmesékre, akár a hét törpére, vagy a filmek közül a Hetedik címűre, ahol a főszereplő a hét főbűn alapján hajtja végre gyilkos tettei és itt eljutunk magához a hét főbűnhöz.
A emberiség történetét végigkísérő rosszak pedig név szerint: a kevélység, fösvénység, irigység, bujaság, harag, torkosság, jóra való restség. Ezeket a fogalmakat is számos misztikum övezi. Talán pont ezért olyan csábítóak. A hét főbűn témája soha nem megy ki a divatból, legyen szó reklámokról például- a Magnum is ezzel reklámozta néhány éve a termékeit- vagy könyvekről, akár éppen műalkotásokról. De a mai világban szinte mindennek megvan a főbűne, a divatnak, politikának, marketingfogásoknak stb. elég egy kicsit körbenéznünk az interneten.
Most pedig kortárs művészeinken van a sor: vajon napjainkban hogyan jelenik meg ez a hét kategória? A globalizált világ maszkjain keresztül észrevesszük egyáltalán őket? Bűn maradt-e mindegyik, vagy születtek újak is? Érdemes a képek között elgondolkodni a felmerülő lehetőségeken.
A hét főbűn eredendően egy ősi kategória, mely végig kíséri az emberiség mindennapjait. Jobb tőlük óvakodni, mert olyan jellemhibák ezek, melyek ha fészket raknak a gondolatainkban, vagy lelkünkben súlyos károkat okozhatnak. Hatásuk nagyon erős!
A főbűnök szaporítják a kiesebbeket és nehéz szabadulni tőlük. Szimbolikájuk egyértelmű, sokszor groteszk. A legtipikusabb ábrázolásokban a bűnök vadságát állatok jelképével fejezik ki, de nagyon jelentős az egyes bűnökhöz társított színek jelentése is. Mindegyik főbűnnek megvan a saját színe, melyeket mondásainkból is ismerhetünk, például sárgul az irígységtől.
A legnagyobb misztikum a kiállításban az, hogy a meghirdetett pályázat alapján végül hét művészt választottunk ki és hívtunk meg a művésztelepre. Ők: Fábián Erika, Filep Sándor, Herbert Aniko, Kovács Tamás Vilmos, Lengl Orsolya, Marton Ákos Barnabás, Tóth Judit.
A résztvevők feladata az volt, hogy kortárs művészként értelmezzék újra a hét főbűn témakörét. Egyébként a művésztelepen uralkodó munkamorálra leginkább a fő erény volt jellemző lehet, hogy jövőre ezzel a témával folytatjuk.
A művésztelepek kulisszatitka és izgalomfokozója az, hogy látható hogyan nyílnak ki, alakulnak a képek, hogyan befolyásolja a környezet vagy a napközben folytatott beszélgetés az egyes művek fázisait. Minden hatással van a születő kompozíciókra, ötletek, viszonyok, hangulatok, új tapasztalatok.
Elég nehéz feladat volt egy olyan toposzhoz nyúlni, melyet évszázadok sőt ezredek óta már ennyiszer és ilyen sokféleképpen feldolgoztak. Talán az egész téma avíttnak tűnik és lehet, hogy akad közte néhány fogalom, amely kezdi elveszteni jelentését vagy már másképpen értelmezzük.
Vajon, mit mond a középkori, sőt ókori hét kategória a ma élők számára és a kortárs művészeink miképpen értelmezik, ábrázolják őket?
Nagyon izgalmasak és változatosak azok a vizuális nyelvek, melyeket művészeink kialakítottak a művek megjelenítéséhez. Van, aki egy kompozícióba helyezte el az összes főbűnt, kapcsolatot építve közöttük. Van aki kiválasztott egyet-egyet és jellemző színeivel vagy tulajdonságaival jelenített meg- talán a torkosság és a bujaság voltak a legnépszerűbbek És vannak olyan alkotóink is, akik teljesen elvonatkoztatva a hagyományos értelmezésektől saját aktuális alkotófolyamatukhoz illesztve gondolták át a hét főbűn jelentését és hatását.
A bűnök jó tulajdonsága – ha lehet ilyent mondani- talán annyi hogy rugalmasak, nagyon könnyen alakulnak a világ és a társadalom változásaihoz.
A globalizált világ pedig táptalaja mind a hét kategóriát. Nehéz megmondani, hogy napjainkban melyik főbűn bír a legnagyobb húzóerővel torkosság, harag, jóra való restség?
A Typotex Kiadó Hét főbűn sorozata sokrétűen mutatja be, hogy a társadalmi, a morális változások, hogyan alakították át a bűnök jellegét, és ezzel együtt hogyan változtak az értelmezési keretek. Mind a hét kötet elvezeti az olvasót az egyes főbűnök alapvető természetéhez, értelmezi eredetét, hatását és jelenlétét napjainkban.Választékos képmelléklettel, irodalmi párhuzamokkal igazi kultúrtörténeti kincs az érdeklődők számára.
Ahhoz, hogy kicsit interaktívvá tegyük a kiállítást hoztam egy játékot, amit ha mindenki kipróbál akkor hazaviheti magával a kiállítás esszenciáját a mindennapokba. Ez a játék a Bűntranszformátor. A lényege, hogy ha bedobsz egy bűnt a süllyesztőtégelybe, akkor itt és most valami jót kaphatsz érte cserébe! Bízom benne, hogy a játék üzenete sokáig elkísér majd minden résztvevőt. Remélem, hogy az este végére minden jótétemény elfogy belőle és a kártyákon szereplő plusz tippek segítenek abban, hogy jobban megismerjék kiállítóinkat is!
Végezetül pedig, nekünk művésztelepes résztvevőknek különösen nagy öröm, hogy ma ismét találkozhattunk és láthatjuk a közös munka gyümölcsét! Ezért köszönjük a Kelet Kávézónak és a Fél8 csoportnak a fantasztikus helyszínt, az Ars Sacra fesztiválnak, hogy csatlakozhattunk programsorozatukhoz, és a Typotex Kiadónak, hogy sok különlegességgel járult hozzá eseményünkhöz!
De leginkább a művészeknek köszönjük a részvételt és a munkát, valamit minden jelenlévőnek, hogy velünk tartanak ma este!
Köszönöm a figyelmet!
 
Sipos Tünde
művészettörténész
 
Elhangzott a Kelet Kávézóban megrendezett Mámai Művésztelep Hét főbűn című kiállításán, 2015. szeptember 15-én.
További képek

 
Online program feltöltésAlapítványLetöltésekBeszámolókFilmArchívumPartnerekTámogatókAdatvédelem