ARS SACRA
2024. szeptember 14-22. „Az igazság békét teremt” (Iz 32,17)
Ars Sacra Fesztivál  •  séták  •  hírek  •  vers  •  kapcsolat huen

Ars Sacra Fesztivál megnyitó ünnepsége

Ars Sacra Fesztivál | 2015 | #zene
2015. szeptember 18. | 15:00 óra
Magyar Nemzeti Múzeum
1088 Budapest, Múzeum körút 14-16. | térkép
Egyházi fővédnök: Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek
Világi fővédnök: Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége
 
Köszöntőt mond: Dr. Császtvay Tünde, a Magyar Nemzeti Múzeum általános főigazgató-helyettese
 
Megnyitja: Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek
 
Közreműködnek: az Anima Musicae Kamarazenekar és Lackfi János költő.
Lackfi János írása erre az alkalomra készült.
További képek
_DSC0068-001
Keresztúton
2015. szeptember 18.
Budapest, 8. kerület
#kiállítás
Magyarok Nagyasszonya-templom látogatása
2015. szeptember 19.
Budapest, 8. kerület
Nyitott Templomok Napja
Cantiones Sacrae - J.P. Sweelinck zsoltárai
2015. szeptember 22.
Budapest, 8. kerület
#zene
Orgonahangverseny
2015. szeptember 25.
Budapest, 8. kerület
#zene
Másképp élünk, de hittel, szeretetben
2015. szeptember 18.
Budapest, 8. kerület
#kiállítás
Zenés beszélgetés Bucz Magorral
2015. szeptember 26.
Budapest, 8. kerület
#zene

BESZÁMOLÓ

Kilencedik alkalommal igyekeznek választ adni a címben feltett kérdésre alkotóművészek országszerte, a szeptember 18-án megnyílt Ars Sacra Fesztiválon. A Magyar Nemzeti Múzeumban tartott megnyitón Erdő Péter bíboros átadta a Magyar Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana-díját Dragonits Mártának.
 
A Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében tartott megnyitó ünnepség Dukay Barnabás A hegy fái című kánonmotettájának előadásával kezdődött, az Anima Musicae Kamarazenekar tolmácsolásában.
Császtvay Tünde, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese köszöntőjében Szent II. János Pál pápa 1999-es húsvéti leveléből idézett, amelyben a Szentatya így fogalmazott: „A művészi alkotásban bizonyul leginkább Isten képmásának az ember.”
A továbbiakban a főigazgató-helyettes asszony hangsúlyozta: manapság mind többen megfeledkezni látszanak arról, hogy hosszú évszázadokon keresztül a művészet és a szakralitás elválaszthatatlanok voltak. Úgy vélte, aki nem hívő, a művészet révén talán átjárást kaphat az örök emberi értékek felé, s talán éppen a művészet szólítja meg mindazokat, akik kizárólag a világi örömöket keresik az életben.
Mint mondta: muszáj ebben hinnünk, hiszen a jelenleg zajló események tükrében, amikor a keresztény művészet maradványait pusztítják, fel kell értékelődjön a keresztényi összetartozás, s ebben a művészet semmivel sem helyettesíthető szerepe.
Végezetül Vértes László ősrégészt, a vértesszőlősi kutatások vezetőjét említette, aki a neki szegezett kérdésre, miszerint: miért nevezik előembernek a telep egykori lakóját, amikor ott voltak mellette tűzrakó eszközei, szerszámai, vadászcsapdái, ekképpen válaszolt: mindent tudott ugyan, de csak akkor nevezhetném embernek, ha amulettet készített volna, amely az emberi szellemben megszületett szimbólum első bizonyítéka lenne.
 
Erdő Péter bíboros a kezdetekre emlékezve kifejtette: az első Ars Sacrára 2007-ben azért került sor, mivel akkor zajlott Budapesten a városmisszió éve, amikor is keresték azt a nyelvezetet, miként szóljon az egyház a mai világhoz. A kommunikációs lehetőségek közül pedig kiemelkedett a művészet.
„A művészet hidat teremt a hit és az egyetemes emberi gondolkodás, érzésvilág között. Ezért történt, hogy éppen ez a rendezvénysorozat keltette fel olyanok szimpátiáját, akik messze voltak a hit világától” – fogalmazott a bíboros, s kifejtette: mi a valóságról kívánunk ezekkel az eszközökkel kifejezni valamit, méghozzá arról a valóságról, amely az emberi fogalmakat messze meghaladja. Ez az, ami a magasrendű művészetből mindig előcsillan.
A főpásztor megállapította: sok áldást hozott eddig is az Ars Sacra, majd rátért a legutóbbira: „Sikerült olyat is elérnünk, ami máris túlsugárzott Magyarország határain. Az Egyesült Államok nemzeti kegyhelyén, Washingtonban, augusztus végén átadtuk a magyar kápolnát, ami a hazai Ars Sacra kiváló bemutatkozása.”
E ponton Erdő Péter áttért a kitüntetésre: „Ki kell mondanom valakinek a nevét, aki a kápolna munkálataiban elévülhetetlen érdemeket szerzett magának: Dragonits Mártáét.”
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Cultura Christiana-díjban részesítette Dragonits Márta belsőépítészt, az Ars Sacra Alapítvány egyik létrehozóját.
A díjazott nehezen jutott szóhoz meglepetésében, a kitüntetés előtte ugyanis mindvégig titokban maradt. Végül így mondott köszönetet: „Toroczkay Ilonával egykor mindketten belsőépítészek lettünk, s 2007 óta Kolek Ildikóval mind a hárman belsőépítészek vagyunk.”
 
A díjátadást követően Lackfi János költő, műfordító lépett az emelvényre, hogy a szokásokhoz híven, az alkalomra írt versét felolvassa. Előtte azonban hirtelen jött gondolatait osztotta meg az egybegyűltekkel: „Milyen is a nyelv működése? Három belsőépítész segítségével építhetjük a bensőnket.”
A József Attila-díjas alkotó először A kiöntés című zsoltárját adta elő, azután pedig egy személyes költeményét.
 
A megnyitó zárásául az Anima Musicae Kamarazenekar J. S. Bach III. G-dúr Brandenburgi versenyét adta elő.
 

Fotó: Lambert Attila
 
Ditzendy Attila/Magyar Kurír
További képek

 
Online program feltöltésAlapítványLetöltésekBeszámolókFilmArchívumPartnerekTámogatókAdatvédelem